127944-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Byggnation av järnvägsterminal
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sveaterminalen, byggande av ny järnvägsterminal
Referensnummer: 140-18023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213322 Byggnation av järnvägsterminal
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Hamn AB avser att bygga en ny järnvägsterminal i området Skandiahamnen i Göteborgs hamns ytterhamn.
Entreprenaden omfattar bl a schaktarbeten, beläggning, VA anläggning, byggnation av spår.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar, 45234116 Spåranläggning, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45316000 Installation av belysnings- och signalsystem, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343000 Installation av brandskydd, 45350000 Maskintekniska installationer, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Göteborgs Hamn AB avser att bygga en ny järnvägsterminal i området Skandiahamnen.