127994-2026 - Resultat
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster – Resurs för riskhantering, Uppsala spårvägsprojekt
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Resurs för riskhantering, Uppsala spårvägsprojekt
Beskrivning: Projektet Uppsala spårväg behöver en resurs för riskhantering som ansvarar för samordning, förvaltning och utveckling av riskarbetet. Tjänsten finansieras av Uppsala kommun (50%) och Region Uppsala (50%).
Intern identifierare: KSN-2025-03015
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71315000 Byggnadsteknik, 71317200 Hälso- och säkerhetstjänster, 71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet, 90713000 Miljörådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000