127998-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Diskmaskiner för storkök
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2017 Diskutrustning Produktionsköket Sunderbyn 2.
Referensnummer: 17/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42959000 Diskmaskiner för storkök
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avtal på diskutrustning för leverans till Produktionsköket på Sunderby sjukhus.
Med diskutrustning avses följande:
— Banddiskmaskin,
— Brickdiskmaskin inklusive brickväxlare och 15 stycken dispenservagnar för brickor,
— Disksorteringsbänk med ränna och transportör m.m.,
— Avfallskvarn.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39314000 Utrustning för industrikök
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen