Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering fibernät
Referensnummer: 2019-07
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser komplettera behovet av konsulter för projektering till Beställarens fibernätsområde.
Behovet finns inom ramen för projekt Dig.2020 som är Västernorrlands satsning på ett ortssammanbindande bredbandsnät som finansieras av Länsstyrelsen Västernorrland, Europeiska regionala utvecklingsfonden samt länets sju kommuner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Behovet finns inom ramen för projekt Dig.2020 som är Västernorrlands satsning på ett ortsammanbindande bredbandsnät som finansieras av Länsstyrelsen Västernorrland, Europeiska regionala utvecklingsfonden samt länets sju kommuner.