128135-2021 - ResultatSverige-Falun: Ambulanser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt chassi samt överflytt av sjukhytt
Referensnummer: RD20/03972
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114121 Ambulanser
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ett ramavtal för köp och leverans av fabriksnytt chassi, där leverantören åtar sig att överflytta sjukhytt från befintlig Chevrolet-ambulans inom Ambulanssjukvården Region Dalarna till nytt chassi.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar:
– Leverans av fabriksnya chassin
– Leverantören åtar sig att utföra kompletta chassibyten, där leverantö-ren överflyttar sjukhytter från befintliga Chevrolet-ambulanser till nya chassin. Samt står för all installation, intrimning och validering till fullt driftfärdigt skick enligt kravspecifikation
– Option på serviceavtal
– Option tillbehör
Under de kommande fyra åren planeras 20 - 25 stycken kompletta chassibyten, där takvolymen är 25 stycken.
Ingen garanti lämnas om avrop av viss volym eller till vissa värden.