128180-2017 - ResultatSverige-Borås: Lastbilar med flak
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastbil med lastväxlar ram.
Referensnummer: 2016/IN0083
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34134100 Lastbilar med flak
II.1.4.
Kort beskrivning
Borås stad, Viskastrandsgymnasiet, avser att upphandla en dieseldriven lastbil med lastväxlar arm.
Upphandlingens omfattning:
Upphandlingen omfattar behovet av en diseldriven lastbil med lastväxlar ram. Fordonet kommer i huvudsak användas i utbildningssysfte för morgondagens yrkeschafförer på Viskastrandsgymnasiet.
Fordonet ska ha kapacitet att lasta minst 13 000 kg samt ha en dragkapacitet på minst 64 ton. Upphandlingsvärdet beräknas till cirka 2 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Borås Stad, Viskastrandsgymnasiet, avser att upphandla en dieseldriven lastbil med lastväxlar arm.