128233-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avfallstjänster – Krossning och omhändertagande av träavfall
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKrossning och omhändertagande av träavfall
BeskrivningLeverans av tjänst; Krossning, flisning av träavfall, grot, stubbar och impregnerat trä för successivt uttag under avtalstiden. Transport, omhändertagande och slutlig behandling av ovan nämnt material samt för löv/gräs/växter för successivt uttag under avtalstiden. Uppskattad volym: Krossning och flisning totalt ca 7 800 ton/år, varav Träavfall ca 5000 ton/år, impregnerat trä ca 500 ton/år, grot ca 2000 ton/år, stubbar ca 300 ton/år. Omhändertagande av löv/gräs/växter ca 1100 ton/år.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88319:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90514000 Återvinning av avfall