128256-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård SCB Stockholm
Referensnummer: 2018/0279
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av lokalvård till SCB:s lokaler i Stockholm på Karlavägen 100. Tjänsten består av daglig underhållsstädning där bl a fönsterputsning och gardintvätt ingår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning.
Upphandlingen omfattar lokalvård av SCB:s kontorslokaler i Stockholm på Karlavägen 100. Tjänsten består av daglig underhållsstädning och tilläggstjänster som avropas vid behov. Den dagliga städningen inkluderar även städning av pentryn, toaletter och trapphus. Totalytan är ca 14.300 kvm på 6 våningar. Ytorna kan kommas att förändras under avtalsperioden.
För mer information om omfattningen av uppdraget se Krav på tjänst, Bilaga Arbetsinstruktion lokalvård, Bilaga Fönsterspecifikation, Bilaga Gardinspecifikation och Bilaga Rum- och golvspecifikation.
Anbudsområde.
Denna upphandling är inte indelad i olika anbudsområden.
Anbudsgivaren ska kunna offerera och leverera samtliga tjänster som SCB efterfrågar i denna upphandling. Delat anbud accepteras inte.
Instruktioner för att lämna anbud.
Anbud ska lämnas digitalt i upphandlingsverktyget TendSign genom ifyllande av de filer och formulär som ingår i förfrågan. Elektroniska filer som bifogas anbudet ska vara i ett format vars läsbarhet är allmänt tillgänglig (ex. PDF, Word, Excel). Bilagor önskas endast där sådana uttryckligen efterfrågats. Observera att största storlek på enskild fil/dokument är 50 MB. Anbud som inlämnats/inkommit på annat sätt till upphandlande myndighet än vad som ovan beskrivits, kommer att förkastas.
TendSign är kostnadsfritt för anbudsgivare och registrering sker via https://tendsign.com (klicka på "Nya leverantörer"). Support för hantering av upphandlingsverktyget ges på telefon 0771-440 200. För aktuella öppettider för supporten se följande länk: http://www.opic.com/sv/tendsign/Kontakt/.
Anbudsutvärdering.
SCB kommer att anta det ekonomisk mest fördelaktiga anbudet med pris som grund för tilldelning. Det innebär att anbud med totalt lägsta pris kommer att antas.
Anbud med lägst pris kommer att antas, dvs lägst "Totaltutvärderingspris".
I händelse av att två (2) eller flera anbud erhåller samma lägsta anbudspris kommer upphandlande myndighet att tilldela avtal genom lottning. Lottningen kommer att ske vid protokollfört sammanträde bestående av tre (3) representanter från SCB.
E-fakturering
Fakturering ska göras elektroniskt om SCB inte anger annat. Vid elektronisk fakturering används standardformatet Svefaktura.
Följande uppgifter gäller för att skicka e-faktura till SCB:
Peppol ID.
0007:2021000837
Van Operatör.
Visma Commerce.
E-fakturaformat
SFTI Svefaktura.
Partsid.
2021000837.
Transportmetod (Protokoll).
STFI Transportprofil BAS.
Teknisk mottagningsadress.
https://www.proceedo.net/ebms/in/2021000837