128314-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kattvikskajen Hudiksvalls kommun
Referensnummer: 8249
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser bl.a. anläggande av nya gator, GC-stråk och parker med tillhörande belysningsanläggning samt utförande av nytt VA-system. För ledningsägare, kraftförsörjning, Fjv och opto ska markarbeten utföras. Total bruttoarea ca: 38 500 m2.
Vissa delar kan inte färdigställas i sin helhet, pga exploatering av kvartersmark, varför viss succesivt färdigställande blir en förutsättning.
Se Handling 13.15 Produktionsskeden.
Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45316100 Installation av utomhusbelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen