128389-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Clips, suturer och ligaturer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Suturer, ligaturer och suturtillbehör
Referensnummer: UC-2023-97
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141120 Clips, suturer och ligaturer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen utgör en ramavtalsupphandling och omfattar suturer, ligaturer samt övriga suturtillbehör till Region Östergötland.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på en eller flera positioner som anges i bifogad bilaga "Bilaga 3 - Prisbilaga". Varje position kommer att utvärderas och tilldelas var för sig.
Upphandlande myndighet kommer att anta fyra (4) leverantörer för suturer och ligaturer, under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav, per position då patientsäkerheten är av yttersta betydelse inom området och patientvariationen är stor. För övriga suturtillbehör (silikonloopar, bomullsband, pledgets, sutur-booties och hudlim) kommer två (2) leverantörer antas, under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav, per position.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141121 Kirurgiska suturer, 33141125 Kirurgisk suturmateriel, 33141126 Ligaturer, 33141128 Suturnålar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet kommer att anta fyra (4) leverantörer för suturer och ligaturer, under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav, per position då patientsäkerheten är av yttersta betydelse inom området och patientvariationen är stor.För övriga suturtillbehör (silikonloopar, bomullsband, pledgets, sutur-booties och hudlim) kommer två (2) leverantörer antas, under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav, per position.