128393-2021 - ÄndringSverige-Karlstad: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder och skydds- och varselkläder samt skor
Referensnummer: KS-UH/2021:9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Arbetskläder och skyddsklåäder och varselkläder samt skor för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden.
Upphandlingen är uppdelad i följande delar:
1. Arbetskläder och skor för personal inom vård- och omsorg, lokalvård/städ, förskola och kök
2. Arbetskläder, varselkläder, skyddskläder och skyddsutrustning samt skor för personal inom park, gata, skog och friluftsliv, maskin och verkstad, drift, larm, fastighetsförvaltning/bovärdar, renhållning mm.
3. Flam- och ljusbågssäkra arbetskläder, varselkläder och skor för personal inom el och starkström.
Upphandlingen avser även tryck och brodyr.
Upphandlingen avser inte larmställ till räddningspersonal, stationskläder till personal inom räddningstjänsten, uniform till flygplatspersonal, kläder till parkeringsvakter/trafikvärdar och skyddskläder till elever inom gymnasiets yrkesprogram samt skor som enligt Skatteverket faller under förmånsbeskattning.