128444-2022 - ÄndringSverige-Östersund: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedelsautomat
Referensnummer: HSN/427/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen ska införskaffa tre (3) Läkemedelsautomater (LMA) med option på ytterligare tre (3). Där syftet är att effektivisera och öka kvalitén i läkemedelsförsörjningen.
För att få en säker och effektiv läkemedelskedja med hjälp av bland annat läkemedelsautomater.
Utrustningen ska vara utvecklad för förvaring av läkemedel .
Offererad läkemedelsautomat ska fungera för sitt avsedda ändamål i för svenska sjukhus normal driftmiljö och fungera i det svenska elnätet och tillhörande mjukvara..