128482-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2017 Tolktjänster.
Referensnummer: KS 82-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser behov av tolktjänster och översättningstjänster till Bodens kommun inom 4 avtalsområden:
— Avtalsområde A: Telefon/distanstolk,
— Avtalsområde B: Kontakttolk,
— Avtalsområde C: Översättning,
— Avtalsområde D: Tolktjänster i begränsad omfattning.
Avrop från område D, kommer endast att ske i de fall leverantör inte kan leverera inom område A eller B.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
2017 Tolktjänster
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen