128487-2020 - PlaneringSverige-Karlstad: Läkarmottagningstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI (Request for information) - Medicinska kontroller/Läkarundersökningar för utbildning
Referensnummer: 20/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121000 Läkarmottagningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna inbjudan är inte en del av en upphandling utan endast en förfrågan om information (RFI).
Uppdraget gäller bedömning av tjänstbarhet för rök- och kemdykning enligt Arbetsmiljöverkets föreskrifter Medicinska kontroller i arbetslivet (AFS 2019:3). Läkarundersökningar sker i samband med antagning till utbildningarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85121100 Tjänster utförda av allmänpraktiserande läkare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB inbjuder härmed till RFI (Request for information)
Avseende medicinska kontroller - läkarundersökningar för utbildning.