Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulter Projektledning Bygg
Referensnummer: KSUH21/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulter inom projektledning av beslutade investerings- och underhållsprojekt inom fastighetsförvaltning avseende byggprojekt.
Ramavtalet omfattar bland annat projekt-, projekterings- och byggledning, installationssamordning, kontrollansvarig enligt PBL och byggarbetsmiljösamordnare för planering och projektering (BAS-P).
Arbetet omfattar myndighetskontakter, samordning mellan aktörer inom verksamheten och konsulter, kalkylering, ekonomi- och tidsuppföljning samt rapportering i enlighet med direktiv från beställaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen