128520-2022 - ÄndringSverige-Linköping: Gaser
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medicinska gaser
Referensnummer: UC-2021-218
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Medicinska gaser (centralgas, gasflaskor)
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud.
Upphandlande myndighet har valt att endast anta en leverantör för hela uppdraget på grund av att en lösning med fler leverantörer skulle kunna leda till otydlig gränsdragning dem emellan och därmed en ökad patientrisk.
Anledningen till att endast en leverantör antas för samtliga upphandlande myndigheter är att en leverantör bedöms medföra samordningsvinster.