128546-2022 - ÄndringSverige-Karlstad: Datorer och datamateriel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-produktleverantör och tillhörande tjänster
Referensnummer: 2022/0114
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställarens IT-miljö är i dag en komplex struktur med bland annat cirka 25 verksamhetssystem på cirka 200 servrar. Till det kommer tre till fem separata nätverk, kommunikation, skrivare, ca 700 klienter (Pc-datorer) och ett antal tillämpningsprogram (applikationer). Beställaren har även mobila enheter i form av surfplattor och ca 350 smarta telefoner.
Beställarens IT-infrastruktur är överlag modern, med relativt nya servrar och klienter. Det finns dock inslag av gammal hårdvara som succesivt arbetas bort.
Idag finns bland annat följande produktnamn/tekniker inom myndigheten. Microsoft, Veeam, VMware, Hyper-V, Cisco, Clavister, Exchange, MS-Office.
Beställarens syfte med upphandlingen är att säkerställa kvalitativa leveranser av produkter, produktkompetens, produktrelaterade tjänster, produktlicenser och konsultkompetens för att tillgodose verksamheternas högt ställda krav och förväntningar på professionalism och utveckling.