128552-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Reparation och underhåll av musikinstrument
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering av Göteborgskonserthus orgel
Referensnummer: 17/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50860000 Reparation och underhåll av musikinstrument
II.1.4.
Kort beskrivning
HIGAB, the owner of the Concert Hall (Konserthuset) in Gothenburg, Sweden, in collaboration with the Gothenburg Symphony Orchestra (GSO) and the Gothenburg International Organ Academy (GIOA), launches a call for proposals for the rebuilding of the Marcussen organ (100/IV/Ped; 1937) or, as alternatives, building of a new organ or restuaration of the existing organ in the Concert Hall in Gothenburg.
The goal is to have the organ project completed and the instrument playable no later than 1.10.2021.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37311300 Orglar, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen