128553-2023 - ResultatSverige-Linköping: Förbandsartiklar; clips, suturer och ligaturer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Suturer
Referensnummer: UC-2022-103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141100 Förbandsartiklar; clips, suturer och ligaturer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen utgör en ramavtalsupphandling och omfattar följande produktgrupper: Suturer, ligaturer, specialsuturer, antibakteriella suturer, silikonloopar, bomullsband, pledgets, sutur-booties och hudlim.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på en, flera eller samtliga positioner i upphandlingen. Varje position kommer att utvärderas och tilldelas var för sig. Upphandlande myndighet kommer att anta en eller flera leverantörer per position. Hur många anbud som maximalt kommer antas för respektive position framgår i bifogad bilaga "Bilaga 3 - Prisbilaga" under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141120 Clips, suturer och ligaturer, 33141121 Kirurgiska suturer, 33141126 Ligaturer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen