128571-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HR-tjänster
Referensnummer: UH-2021-9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Visit Sweden har behov av HR-tjänster och har därför beslutat upphandla en ramavtalsleverantör för samtliga HR-relaterade tjänster. Visit Sweden har idag ingen egen HR-funktion, men det är inte uteslutet att detta under ramavtalets tid kan förändras. Ramavtalet ska användas som ett avropsavtal och har en takvolym på 20 MSEK. Inga garantier ges dock vad gäller omslutning i avtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79600000 Rekryteringstjänster, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 79621000 Förmedling av kontorspersonal, 79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning, 79631000 Personaltjänster och lönehantering, 79632000 Utbildning av personal, 79633000 Personalutveckling, 79635000 Bedömningstjänster vid rekrytering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen