Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätköp och transport av livsmedel Hemtjänst
Referensnummer: KK19/735
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyköpings kommun bjuder in till anbudsgivning gällande upphandling som syftar till att åstadkomma en lösning för insatsen inköp av dagligvaror via e-handel till de som fått beviljat insatsen inköp som bistånd. Nyköpings kommun vill med denna upphandling omfördela tid och resurser för att frigöra dessa till omvårdnadsarbete. Målgruppen är personer (hemtjänstkunder) som av olika anledningar inte själva kan handla och/eller transportera hem sina dagligvaror. Upphandlingen avser varuplock och transport via webbshop för inköp av dagligvaror. Kommunen betalar plock och transport. Kostnaden för varorna betalas av hemtjänstkunden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen