128651-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klimatskåp
Referensnummer: V 2019/517
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Två stora och upp till 10 små klimatskåp med option på serviceavtal.
Omfattning
Upphandlingen omfattar inköp av två (2) stora klimatskåp för experimentell växtodling, samt upp till tio (10) små klimatskåp för experimentell insektsuppfödning och växtodling.
De stora klimatskåpen kommer primärt att användas för växtodling, vilket kräver att temperatur, ljusmiljö (ljusregim, intensitet, spektrum) och luftfuktighet kan manipuleras i en inre volym av minst 2000 liter, med minst två (2) odlingsnivåer och minst 1,4 kvadratmeter odlingsyta per odlingsnivå.
De små klimatskåpen kommer att användas till både växtodling och insektsuppfödning, vilket kräver att temperatur, ljusmiljö och luftfuktighet kan manipuleras i en inre volym av minst 400 liter, att skåpet innehåller minst fyra (4) flyttbara hyllplan, och att ytan per hyllplan i skåpet är minst 0,3 kvadratmeter.
Total budget för utrustningen är fastställd till maximalt 2 500 000 SEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I leveransen ska ingå:
Installation och inkoppling av klimatskåpen på platser anvisade av Lunds universitet
Slutbesiktning (SAT) inklusive dokumentation
Utbildning av anställda i att använda skåpen
Pris på option för serviceavtal för ett (1), två (2), tre (3), fyra (4) och fem (5) år ska lämnas.
Upphandlingen är uppdelad på två (2) delar: Stora respektive små klimatskåp. Anbud kan lämnas på en (1) eller två (2) delar. En leverantör per del kommer att antas. Varje del kommer att utvärderas för sig.