128675-2022 - PlaneringSverige-Vallentuna: Avfallstransport
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transporter bränsleflis
Referensnummer: UH2022-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
SÖRAB sorterar och behandlar regelbundet inkommande avfall till bränsleflis på sina anläggningar. Detta bränsleflis ska lastas på SÖRABs anläggningar och transporteras till mottagande förbränningsanläggningar i huvudsak i Stockholmsområdet men även i mellan-Sverige.
SÖRABs mål med uppdraget är att rätt bränsleflis ska lastas och transporteras till rätt mottagande anläggning i rätt tid.
Planerad start av leverans är 2022-09-01 och avtalstiden 3+1+1+1 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 9 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen