128697-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom – Fastighetsvärderare
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFastighetsvärderare
BeskrivningDenna upphandling avser en tjänst, för värdering av fastigheter på de förorenade områden som SGU arbetar med samt även icke förorenade områden som kan behöva värderas. Ny lagstiftning har inneburit att fastigheter behöver värderas enligt anvisningar från Naturvårdsverket, då fastighetsägaren i vissa fall ska bekosta den eventuella värdeökning av fastigheten som sker vid sanering. Uppdraget omfattar t.ex. bostadsfastigheter, kommersiella fastigheter och jord- och skogsbruk.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelNorrland
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91249:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 70300000 Diverse fastighetsmäkleri på arvodes- eller kontraktsbasis
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelSvealand
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91249:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelGötaland
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91249:Lot:3