Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för Mark- och anläggningsarbeten.
Referensnummer: 17/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar löpande mark- och anläggningsarbeten så som plattsättning, dränering, återställning av skador (t.ex. håligheter, tjällyft m.m.), dikning samt övriga grävarbeten. Det kan förekomma förberedande markarbete inför asfaltering.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112310 Utfyllnad, 45112360 Återställande av mark, 45112400 Grävning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen