128835-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Projektorer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av projektorer
Referensnummer: 19/31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38652100 Projektorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av projektorer till en utställning om Arktis.
Inledning
Stiftelsen Nordiska museet bjuder härmed in leverantörer att lämna anbud på projektorer till Nordiska museets utställning "Arktis - medan isen smälter" enligt de förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument med bilagor.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet är:
Stiftelsen Nordiska museet (nedan kallat Museet)Org.nr. 802002-4686
Avtalsperiod
Leverans av projektorerna till utställningen planeras enligt överenskommelse mellan parterna och ska vara slutfört senast 1.6.2019.
Definitioner
Begrepp
Definition
Anbudsgivare
Den juridiska person som lämnar anbud i upphandlingen.
Leverantör
Den anbudsgivare som tilldelas kontraktet och blir avtalspart med Stiftelsen Nordiska museet.
LOU
Lag (2016:1145) om offentlig upphandling
Museet
Den upphandlande myndigheten; Stiftelsen Nordiska museet, org.nr. 802002-4686
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32320000 TV-utrustning och audiovisuell utrustning, 32321000 Storbildsprojektorer, 38652000 Filmprojektorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen