128837-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Kiruna: Rengörings- och polermedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
1) Kemtekniska produkter för städ, 2) Städredskap, 3) Hygienprodukter samt 4) Mjukpappers- och engångsartiklar
Referensnummer: 2019-021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39800000 Rengörings- och polermedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Kiruna kommun, Kirunabostäder AB och Tekniska Verken i Kiruna AB upphandlar 1) Kemtekniska produkter för städ, 2) Städredskap, 3) Hygienprodukter samt 4) Mjukpappers- och engångsartiklar.
Anbud lämnas för hela omfattningen och för samtliga produktkategorier. En anbudsgivare kommer att antas. Förutsättningar enligt förfrågningsunderlag.
Välkomna att delta i upphandlingen!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141110 Förbandsartiklar, 33700000 Hygienartiklar, 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39224000 Kvastar och borstar och diverse andra artiklar, 39224300 Kvastar och borstar och andra artiklar för hushållsändamål, 39830000 Rengöringsmedel, 39831000 Tvättmedel, 39831250 Sköljmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen