128858-2023 - ResultatSverige-Alingsås: Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beställarstöd/Projektledare till reningsverk och pumpstationer
Referensnummer: 2021.202 SBN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
I Alingsås kommun föreligger ett stort investeringsbehov på kommunens avloppsanläggningar (reningsverk och pumpstationer) och kommunen önskar därför handla upp senior konsult som beställarstöd. Arbetsuppgifterna varierar och berör teknik, entreprenad, utredning m.m.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tekniskt beställarstörd och viss projektledning av specifika projekt inom reningsverks och pumpstationer
Omfattning
Ramavtalet omfattar konsultstöd rörande beställarstöd och viss projektledning till reningsverk och pumpstationer.
I Alingsås kommun föreligger ett stort investeringsbehov på kommunens avloppsanläggningar (reningsverk och pumpstationer) och kommunen önskar därför handla upp senior konsult som beställarstöd. Arbetsuppgifterna varierar och berör teknik, entreprenad, utredning m.m. Arbetsuppgifter kan vara att bidra med tekniska idéer, ta fram vissa underlag, granska handlingar och ritningar, vara second opinion på konsulter/entreprenörers lösningar, granska avtal, hålla i viss projektledning, agera beställarens bollplank m.m. I Alingsås ser vi ett gott samarbete med konsulter och entreprenörer som förutsättning för att erhålla bra anläggningar och det är därför viktigt med personlig lämplighet och en god förståelse för varandras roller.
Uppskattad volym
Den nedan angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde samt är en uppskattning. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden uppskattas till cirka15000000 SEK.
Avtalsstart
Planerad avtalsstart 2021-09-15
Avtalsslut
Planerat avtalsslut 2029-09-14