128871-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara och informationssystem – Kemikaliehanteringssystem
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKemikaliehanteringssystem
BeskrivningUpphandlingen avser ett system för kemikaliehantering av Skellefteå kommuns kemikalier i enlighet med krav och villkor i upphandlingsdokumenten. Kemikaliehantering Skellefteå Kommun Alla verksamheter som hanterar kemikalier ska föra register på vilka kemikalier som finns, hur de förvaras samt att det finns aktuella säkerhetsdatablad. Detta tydliggörs i arbetsmiljöverkets föreskrift Kemiska arbetsmiljörisker (AFS 2011:19). Syftet med dessa föreskrifter är att fastställa hur ohälsa och olycksfall orsakade av kemiska riskkällor i arbetet ska förebyggas. Föreskrifterna gäller alla verksamheter där kemiska riskkällor kan förekomma. Arbetsgivaren har ansvaret för att föreskrifterna följs. Till stöd för att följa föreskrift och arbeta säkert med kemikalier upphandlas ett kemikaliehanteringssystem. Syftet med systemet är att kvalitetssäkra och effektivisera arbetsprocessen runt kemikaliehantering till exempel att inventera, riskbedöma, ha tillgång till säkerhetsdatablad, göra sökningar och ta fram statistik på produkter som används inom kommunen samt att informationen ska finnas tillgänglig för alla. Målsättning för kommunens kemikaliehantering är att 1. Följa lagstiftningen inom området 2. Minimera användandet av olämpliga kemikalier 3. Inga negativa händelser relaterat till kemikaliehantering
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88275:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter