128902-2020 - ResultatSverige-JÖNKÖPING: System- och stödtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT stödsystem för räddningstjänsten
Referensnummer: 18/56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende IT-stödsystem för räddningstjänsterna i Jönköpings län samt i Ydre kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48311100 Dokumenthanteringssystem, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Omfattning
Ett IT-stödsystem för de kommunala räddningstjänsterna innebär en samling av interagerande moduler som tillsammans kan stödja de frekvent förekommande arbetsuppgifterna inom kommunal räddningstjänst. Exempel på moduler kan vara händelserapportering, ärendehantering, kompetenskontroll, materielkontroll, personaladministration och diarium. En mer komplett kravställande förteckning över ingående moduler anges i kommande underlag. IT-stödsystemet ska också i tillämpliga delar kunna hanteras i mobila enheter.
IT-stödsystemet förväntas inte ersätta kommunernas personaladministrations- eller ekonomisystem men måste i tillräcklig utsträckning kunna interagera med dessa.
Interaktion med andra externa system är också aktuellt. Exempel på sådana system kan vara SOS Alarm AB:s CoordCom/Zenit och Brandskyddsföreningens Restvärderäddnings Ophelia.
Den lagrade informationsmängden i systemet kan till delar vara belagt med sekretess varför leverantören måste kunna redovisa transmissionsvägar samt lagringsplatser för informationen och vid behov anpassa/begränsa dessa efter beställarens krav. Leverantören måste också kunna redovisa vilka individer som har tillgång till lagrad information och vid behov anpassa/begränsa tillgången efter beställarens krav. Det kan också bli aktuellt med säkerhetsklassning av individer och system.