12893-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Tjänster utförda av fjärrstyrda fordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drönartjänster
Referensnummer: 21/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63726620 Tjänster utförda av fjärrstyrda fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
I huvudsak drönartjänster till Sinfras medlemmars verksamheter vad gäller VA, Värme/Kyla, El & Fiber. Exempelvis besiktning/felsökning av stolpar, master, linor och solceller. Mäta ytor som till exempel för bränslelager, projektering inför schaktarbeten mm.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60440000 Flygning och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen