129005-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobilitetslösningar gällande cykelparkering på Campus
Referensnummer: 21/91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Örebro Universitet och Akademiska Hus har tecknat ett samarbetsavtal kring teknisk och fysisk utveckling av Campus Örebro. Ett delmål inom samarbetsavtalet är att stärka universitets utemiljöer och uppmuntra till att studenter, forskare och anställda väljer gröna färdmedel till och från campus. Ett delprojekt i detta arbete är att investera i väderskyddade cykelparkeringslösningar på campus. Erbjuden leverantörslösning ska vara representativ och hållbar avseende inre- och yttre utformning samt ekonomi.
Avtal skrivs med en (1) leverantör som kan leverera mobilitetslösningar som främjar cykelanvändning, för till exempel cykelgarage, väderskyddade cykelställ och säkrare låsningsfunktioner för cykel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34432000 Delar och tillbehör till cyklar, 44210000 Konstruktioner och konstruktionsdelar, 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen