129009-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VA-ledningar mellan Upplands-Bro och Sigtuna, entreprenad B, etapp 2.
Referensnummer: 17/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden är en deletapp i ett projekt där en ny huvudvattenledning (material stål eller PE, innerdiameter 600 mm) för Norrvattens räkning skall byggas mellan Upplands-Bro och Sigtuna. I projektet ingår även att samförlägga en spillvattenledning (material PP och PE, ytterdiameter 250-315 mm) samt att anlägga en avloppspumpstation. Aktuell etapp är ca 4 800 meter lång.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen