129011-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Bengtsfors: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkstjänster Mattläggning och plattsättning
Referensnummer: 2022-000182
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Bengtsfors kommun (beställaren) handlar upp entreprenör för utförande av Mattläggning och plattsättning så som underhålls- och reparationsarbeten  samt övrig mattläggning och plattsättning. Uppdragen ska utföras efter succesiva avrop, dels på löpande räkning och dels till fast pris för specifika objekt efter överenskommelse. Avropen omfattar arbeten som vid varje tillfälle definieras i skriftlig förfrågan/beställning. Beställaren kan även komma att genomföra arbeten i egen regi med egen personal.
Avrop upp till SEK 500 000 rangordnat avrop.
Vid  uppdrag mellan SEK 500 000 och SEK 2 000 000  förbehåller sig beställaren rätten att göra en förnyad konkurrensutsättning.
Vid uppdrag som beräknas hamna över SEK 2 000 000 går vi ut med ny upphandling.
Avtalet är rangordnat och vi kommer anta tre (3) leverantörer om det finns så många.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50000000 Reparation och underhåll, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mattläggning och plattsättning
Total omsättning ca SEK 800 000/år