129070-2020 - ResultatSverige-Karlskrona: Avlägsnande av slam
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamsugningsentreprenad
Referensnummer: KS 2019/9449 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndigheter
Karlskrona kommun org nr 212000-0829.Kruthusen Företagsfastigheter AB 556052-0438Räddningstjänsten Östra Blekinge 222000-1255
AB Karlskronahem 556114-6662, uppdraget omfattar även filmning av avloppsledningar.
Produkten/Tjänsten
Del 1: Upphandlingen avser ett ramavtal på slam-/torrsugning av rännstens-, dagvatten- och gatubrunnar samt spygatter inom Karlskrona kommun.Eventuell tryckspolning kan förekomma efter avrop. Akuta åtgärder kan komma att utföras i egen regi.
Del 2: AB Karlskronahem:Slam/torrsugning av brunnar och spillvattenledningar. Underhållsspolning i fastigheter. Spolning/sugning, tryckspolning och underhållsspolning av spillvattenledningar, åtgärder för avloppsstopp i lägenheter, lokaler och flerfamiljsbostäder samt äldreboenden. Schemalagd tömning av fettavskiljare. Filmning av avloppsledningar, en mindre mängd. Jour/beredskap erfordras dygnet runt, årets alla dagar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90400000 Avloppshantering, 90500000 Avfallstjänster, 90640000 Renhållning och tömning av rännstenar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del 1: Upphandlingen avser ett ramavtal på slam-/torrsugning av rännstens-, dagvatten- och gatubrunnar samt spygatter inom Karlskrona kommun. Eventuell tryckspolning kan förekomma efter avrop. Akuta åtgärder kan komma att utföras i egen regi.
Del 2: AB Karlskronahem:Slam/torrsugning av brunnar och spillvattenledningar. Underhållsspolning i fastigheter. Spolning/sugning, tryckspolning och underhållsspolning av spillvattenledningar, åtgärder för avloppsstopp i lägenheter, lokaler och flerfamiljsbostäder samt äldreboenden. Schemalagd tömning av fettavskiljare. Filmning av avloppsledningar, en mindre mängd.Jour/beredskap erfordras dygnet runt, årets alla dagar.