129113-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Budtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Budtjänster och transport av farligt gods
Referensnummer: V-2023-0062
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64120000 Budtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ny upphandling i samverkan med SU och KI. Introtext kommer.
Inbjudan
Kungliga Tekniska Högskolan, KTH, inbjuder härmed till anbudsgivning i en upphandling avseende ramavtal Budtjänster och transport av farligt gods. Upphandlingen omfattar transporttjänst av temperaturkänsligt material, vetenskapliga prover, apparatur och dokument enligt detta upphandlingsdokument med bilagor.
Utöver Kungliga Tekniska Högskolan kommer ramavtalet omfatta avrop från följande lärosäten:
Stockholms Universitet (SU),
Karolinska Institutet (KI).
Kungliga Tekniska Högskolan (KTH), Stockholms Universitet (SU) samt Karolinska Institutet (KI) benämns avropande lärosäten (AL).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60160000 Posttransport på väg, 60161000 Pakettransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen