129156-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Röntgenapparatur
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Magnetkamera till nya akutsjukhuset i Västerås (NAV) Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN23-0055
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett helhetsåtagande för köp av magnetkameror inklusive option på ytterligare system i undersökningsrum med tillhörande manöverrum och teknikrum avseende MR inklusive RF-bur i undersökningsrum.
Upphandlingen avser både tjänst och vara med anledning av projektering, leverans, installation, driftsättning och utbildning samt serviceavtal i enlighet de bilagor som legat tillgrund för upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning och användningsområde
Upphandlingen omfattar ett helhetsåtagande för köp av två (2) magnetkameror inklusive option på ytterligare ett (1) system i undersökningsrum med tillhörande manöverrum och teknikrum avseende MR inklusive RF-bur i undersökningsrum. Upphandlingen avser både tjänst och vara med anledning av projektering, leverans, installation, driftsättning och utbildning samt serviceavtal i enlighet de bilagor som legat tillgrund för upphandlingen.
De två MR-kamerorna kommer att bestå av både 1,5T- och 3T-system inkl. option om ytterligare ett (1) 3T system till det nya akutsjukhuset i Västerås.
Upphandlingen omfattar även en ytterligare option för köp av en (1) magnetkamera 1,5T för placering i Köping, Region Västmanland.
Magnetkameraundersökningarna ska användas för elektiva och akuta undersökningar, inklusive undersökningar av nyfödda barn i narkos. Sammanlagt minst 3000 undersökningar/kamera årligen.
Magnetkameraundersökningarna avser samtliga organområden. Vi bedriver en bred allmän MR-verksamhet inkluderande undersökningar av hjärna (inklusive perfusion) och spinalkanal, muskuloskelettala undersökningar inklusive samtliga extremiteter och extremitetsleder, bukundersökningar (inklusive bl a dynamiska undersökningar av levern samt analys av järn-/fettinnehåll i levern, pankreas, MRCP, binjurar och njurar, tunntarm, rektum, analkanal, prostata inkluderande DWI och perfusion, gynorgan), hals, thorax inklusive hjärta (funktion, viabilitet, flöde, perfusion, T1/T2/T2*mapping) och bröst, angiografiundersökningar med och utan kontrast, helkroppsundersökningar inkl diffusion med bakgrundsundertryckning mm.
MR hjärta planeras utföras endast på 1,5T-system. MR-bröst planeras utföras endast på 3T-system. Övriga undersökningstyper på såväl 1,5 som 3T-system.
Således planeras för en bred men också djup verksamhet med även de mest avancerade tillämpningarna där bästa möjliga tekniska prestanda och optimerad spoluppsättning efterfrågas.
När kamerorna är i full drift är målbilden att bedriva en bred verksamhet av mycket god kvalitet, med stort fokus på utveckling. Systemet förutsätts vara användarvänlig samt producera bilder av bästa kvalitet och vara driftsäker.