129179-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Public relations
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal kommunikationstjänster
Referensnummer: 2022-101385
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79416000 Public relations
II.1.4.
Kort beskrivning
Ei har ibland behov av att komplettera de egna resurserna inom kommunikationsområdet med externa resurser för att kunna fullgöra sina uppdrag. Upphandlingen omfattar såväl strategiska som kreativa och praktiska kommunikationstjänster. I upphandlingen ingår även att anbudsgivaren, antingen genom egen personal eller genom underleverantör, kan erbjuda tjänster som fotografering, filmproduktion, bildredaktörskap och framtagande av illustrationer.
Ramavtalets totala värde uppskattas till ca 4 MSEK. Beloppet grundar sig på tidigare års statistik och i dag förväntade behov.Ei utlovar inga garantier vad gäller volymen. Takvolymen för Ramavtalets totala värde uppgår till 5,0 MSEK.
Avtalstiden är från och med avtalstecknande tjugofyra månader med möjlighet att förlänga ramavtalet i ytterligare tolv månader + tolv månader med oförändrade villkor. Ramavtal kommer att tecknas med en leverantör och avrop kommer att ske enligt fastställda villkor i ramavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79416200 Konsulttjänster för public relations, 92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Energimarknadsinspektionen (Ei) är en myndighet med uppdrag att arbeta för väl fungerande energimarknader. Vi har tillsyn över och utvecklar spelreglerna på el-, fjärrvärme- och naturgasmarknaderna. Vi arbetar också för att stärka kundernas ställning och trygga samhällets behov av fungerande energidistribution och handel.Ei:s uppdrag styrs främst av myndighetens instruktion, det årliga regleringsbrevet som regeringen beslutar om inför varje nytt budgetår, och särskilda regeringsuppdrag. Mer information om Ei finns på myndighetens webbplats ei.se. På Ei:s kommunikationsenhet arbetar sex personer med allt från externwebb och intranät till kommunikationsstöd i projekt, pressfrågor och språkgranskning. En medarbetare på enheten har som del av tjänst att arbeta med grafisk produktion.
Ei har ibland behov av att komplettera de egna resurserna inom kommunikationsområdet med externa resurser för att kunna fullgöra sina uppdrag. Detta är aktuellt i de fall de interna resurserna inte är tillgängliga för ett uppdrag eller i de fall kompetens saknas för att utföra uppgiften. Upphandlingens syfte är att säkerställa Ei:s behov av kommunikationstjänster.Målet är att teckna ramavtal med en anbudsgivare som kan vara ett komplement till Ei:s egna resurser och kompetenser inom kommunikationsområdet.
Upphandlingen omfattar såväl strategiska som kreativa och praktiska kommunikationstjänster.
Området strategiska kommunikationstjänster kan exempelvis handla om stöd i att ta fram kommunikationsstrategier och vara bollplank i strategiska varumärkesfrågor. Området kreativa och praktiska kommunikationstjänster kan innefatta sådant som att ta fram ett koncept för en kampanj och sedan projektleda, planera och genomföra uppdraget, eller att ta fram design till externwebben.
I upphandlingen ingår även att anbudsgivaren, antingen genom egen personal eller genom underleverantör, kan erbjuda tjänster som fotografering, filmproduktion, bildredaktörskap och framtagande av illustrationer.
I upphandlingen ingår inte kampanj för Elpriskollen för 2022. En sådan kampanj behöver tas fram under hösten 2022 för att kunna lanseras i början av 2023.
Ramavtalets totala värde uppskattas till ca 4 MSEK. Beloppet grundar sig på tidigare års statistik och i dag förväntade behov. Kommunikationsplaner, kampanjer, fotografering och illustrationer uppskattas till ca 700 000 SEK per år av kontraktets värde och ca 300 000 SEK per år uppskattas till kategorin film och webbdesign. Ei utlovar inga garantier vad gäller volymen. Takvolymen för Ramavtalets totala värde uppgår till 5,0 MSEK.
Avtalstiden är från och med avtalstecknande tjugofyra månader med möjlighet att förlänga ramavtalet i ytterligare tolv månader + tolv månader med oförändrade villkor. Längst kan därmed avtalsperioden för ramavtalet uppgå till totalt fyra år. Beräknat tidigast startdatum för detta ramavtal är 2022-06-01.
Ramavtal kommer att tecknas med en leverantör och avrop kommer att ske enligt fastställda villkor i ramavtalet.