129215-2019 - ResultatSverige-Ängelholm: Brödprodukter, färska bakverk och kakor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färskt matbröd, fikabröd, smörgåstårtor och tårtor samt färdigbredda frallor
Referensnummer: KS 2018/350
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leveranser av färskt matbröd, fikabröd, smörgåstårtor samt färdigbredda frallor till Ängelholms kommun samt helsortiment färskt bröd till Örkelljunga kommun.
Historisk volym för det senaste året är:
Smörgåstårtor och tårtor, Ängelholms kommun: cirka 20 000 SEK
Matbröd, Ängelholms kommun: cirka 900 000 SEK
Fikabröd, Ängelholms kommun: cirka 700 000 SEK
Färdigbredda frallor, Ängelholms kommun: cirka 600 000 SEK
Helsortiment, Örkelljunga kommun: cirka 200 000 SEK
Upphandlingen är uppdelad i fem (5) separata delområden. Anbud kan läggas på ett eller flera delområden. Varje del kommer att utvärderas separat.
Delområden:
Delområde 1 - Smörgåstårtor och tårtor Ängelholm
Delområde 2 - Matbröd Ängelholm
Delområde 3 - Fikabröd Ängelholm
Delområde 4 - Färdigbredda frallor Ängelholm
Delområde 5 - Helsortiment Örkelljunga
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15811000 Brödprodukter, 15811500 Färdiga brödprodukter, 15811511 Färdiga smörgåsar, 15812000 Bakverk och kakor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen