See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Toleredsskolan ombyggnad hus A2 och A3
Beskrivning: Upphandlingen avser ombyggnad av Toleredsskolan F-9 hus A2 och A3. Ombyggnaden ska utföras i två etapper. Fastigheten har kulturvärden som ska bevaras. Skydd mot förvanskning ska beaktas. Projektet ingår i Stadsfastighetsförvaltningens plan för minskad klimatpåverkan i byggprojekt där beprövade konstruktionslösningar med låg klimatpåverkan och även återbruk ska implementeras. Ombyggnaden ska utföras med pågående verksamhet.
Intern identifierare: SFF-2024-00255
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45453000 Reparation och renovering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000