129230-2020 - ÄndringSverige-Uppsala: Faktureringssystem
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fakturaväxeltjänst
Referensnummer: UH 2019/60
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48444100 Faktureringssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala universitet avser upphandla tjänster för mottagning och distribution av EDI-meddelanden samt skanning av inkommande fakturor (option).
Omfattningen av upphandlingen är bl. a. tjänster för:
— Fakturaväxel för inkommande och utgående EDI-meddelanden
— Fakturaportal för leverantörer att registrera elektroniska dokument
— PEPPOL accesspunkt
— Skanning av inkommande pappersfakturor och pdf-fakturor via mejl (option)
— Arkivering av fakturor (option)
— Analysverktyg (option)