129238-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Tekniska konsulttjänster - Vattenutredningar och miljöbedömningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTekniska konsulttjänster - Vattenutredningar och miljöbedömningar
BeskrivningUpphandlingen omfattar: Vattenutredningar Dagvatten och VA-utredningar till detaljplaner och andra exploateringsprojekt. Skyfall- och översvämningskarteringar till detaljplaner, översiktlig planering och andra exploateringsprojekt Skyfall- och översvämningskarteringar samt åtgärdsförslag för områden med översvämningsproblematik Miljöbedömningar Miljöbedömningar inklusive vanligt förekommande underutredningar. Strategiska och specifika miljöbedömningar (6 kap miljöbalken), naturvärdesinventeringar eller bedömningar av klimatpåverkan.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110120:Lot:1