12925-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Gaser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Specialgaser
Referensnummer: 959-A134.997/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal som ska tillgodose Polismyndighetens behov nationellt och omfattar leverans av specialgaser.
Upphandlingen är uppdelad i tre ramavtalsområden.
Ramavtalsområde 1: Specialgaser för laboratorieverksamhet
Ramavtalsområde 2: Helium
Ramavtalsområde 3: Kalibreringsgas för sållningsinstrument
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24000000 Kemiska produkter, 24100000 Gaser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För ramavtalsområde 1 och 2 genomförs upphandlingen även på uppdrag av Rättsmedicinalverket, org.nr 202100-4227, som kommer att vara avropsberättigade på Polismyndighetens ramavtal. För ramavtalsområde 3 genomförs upphandlingen även på uppdrag av Tullverket, org.nr 202100-0969 och Kustbevakningen, org.nr 202100-3997, som kommer att ha rätt att teckna separat ramavtal på samma villkor som Polismyndigheten.