2. Förfarande
Förfarande
Titel: Jonbytarmassa nr 2
Beskrivning: Upphandlingen har tidigare annonserats genom öppet förfarande, men avbrutits på grund av bristande konkurrens. Då endast mindre justeringar gjorts i underlaget annonseras därför upphandlingen om i ett påskyndat förfarande med kortare anbudsfrist. Upphandlingen omfattar Laholmsbuktens VA ABs behov av processfärdig jonbytarmassa (Lewatit TP 108 DW eller likvärdigt) inom bolagets verksamhetsområde och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden. Initialt behöver Laholmsbuktens VA AB, 24 m³ processfärdig jonbytarmassa med omgående leverans, dock senast 2026-11-01. Det efterföljande årsbehovet uppskattas till ca 14 m³. Volymuppgifterna ska ses som en indikation på kommande volym. LBVA garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav varor som avropas. Ramavtal kommer att tecknas med maximalt tre (3) leverantörer. Första leveransen: Anbudsgivare med lägst pris i denna upphandling ska leverera 24 m³ jonbytarmassa vid första leveransen. Efterföljande leveranser: Efterföljande behov avropas genom förnyad konkurrensutsättning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24962000 Vattenreningskemikalier
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126672:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter