129343-2019 - PlaneringSverige-Vänersborg: Ambulanstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI, Flygambulans och transport vid organtransplantation
Referensnummer: RS2019-00002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85143000 Ambulanstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalandsregionen genomför en Request For Information (RFI) inför upphandling av Flygambulans och transport vid organtransplantation.
RFI är ingen upphandling, utan insamling av information inför upphandling. Vilket innebär att anbud inte ska skickas in.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60440000 Flygning och tillhörande tjänster, 60445000 Flygtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser att utföra flygtransport av patient som ersättning för den markburna ambulanstransporten vid ex. långa sträckor. Vidare avser uppdraget flygtransport av uttagsteam, organ i box och patient utan behov av medicinsk assistens under transport inför organtransplantation.
Leverantören ansvarar för hela transportuppdraget vad gäller flygplan, besättning och i vissa fall sjukvårdsbemanning.