129363-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Markanläggning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järnvägsutlastning Skarvik, Mark och Betong
Referensnummer: 176-20006
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Utförandeentreprenad för mark- och betongarbeten i samband med anläggning av en ny järnvägsterminal för utlastning av bränsle i Skarvikshamnen, Göteborgs Hamn.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213320 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till järnvägstransport, 45262300 Betongarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen