2. Förfarande
Förfarande
Titel: Energieffektivisering i samverkan
Beskrivning: Uppsalahem AB inbjuder härmed intresserade entreprenörer att ansöka om att få delta i upphandlingen av energieffektiviseringsåtgärder. Samverkansprojektet består av två faser: Fas A: Energi kartläggning och projektering Fas B: Utförande av energibesparande åtgärder Byggnader som berörs är flerbostadshus och lokaler med varierande verksamhet. Detta innefattar bland annat förskolor, butikslokaler och andra allmänna utrymmen.
Intern identifierare: UH 2025–000654
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 38550000 Mätare, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000