2. Förfarande
Förfarande
Titel: Revision av Vattenmätare SEAB
Beskrivning: Under åren 2024–2030 ska samtliga vattenmätare i Sandviken Energi Vattens nät bytas/revideras.. Den totala volymen är ca 8900 vattenmätare, vilket är uppskattning. Upphandlingen avser en helhetslösning för revisionen, uppdelat i tre kategorier enligt nedan, med kategori 4 som option. 1. Vattenmätare 2. Kommunikations- och insamlingssystem 3. Installation av vattenmätare och tillhörande produkter/tjänster 4. Option Energimätare
Intern identifierare: SEAB 2024/17
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 38421100 Vattenmätare, 38551000 Energimätare, 45330000 Rörmokeriarbeten, 50411000 Reparation och underhåll av mätapparater, 50411100 Reparation och underhåll av vattenmätare, 65100000 Vattendistribution och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Revision av Vattenmätare SEAB