129554-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Tumba: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konstbyggnader
Referensnummer: 2017:592
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta ramavtal omfattar utbyggnad/ombyggnad av konstbyggnader på kommunal mark inom Botkyrka kommun. Ramavtalet innebär att beställaren avropar/beställer successivt efter behov. Ramavtalet innebär inget fast åtagande för beställaren.
Ramavtal kommer att tecknas med minst två (2) upp till fyra (4) leverantörer.
(avgörs av hur många kvalificerade anbud som inkommer).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45112400 Grävning, 45262300 Betongarbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen