129556-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Steningeskola F-3, Nybyggnad
Referensnummer: 18/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Ny skolbyggnad ska uppföras som innehåller lokaler för förskola med 4 st 20-barnavdelningar och 60 elever i årskurs 1-3 samt fritidshem och uthyrning.
Skolbyggnadens ungefärliga storlek, bruttoarea (BTA).
Nybyggnad ca 1.900 m2 BTA.
Markarea är totalt ca 14.000 m2.
Tomten är beläget på fastigheten Hulabäck 1:14 i byn Steninge ca 20 km norr om Halmstad med adress Örhnvägen 13, 305 72 Steninge.
Fastigheten ligger havsnära.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331230 Installation av kylutrustning, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsformen är Generalentreprenad.
Entreprenadformen är Totalentreprenad.